Frekvenční měniče

Frekvenční měnič je aktivní člen moderního střídavého elektrického pohonu, který změnou své výstupní frekvence zabezpečuje téměř bezstarostnou otáčkovou nebo mementovou regulaci asynchronních a synchronních elektromotorů. Taktéž zabezpečuje komfort řízení pohonu a jeho jednoduchou připojitelnost do nadřazeného systému.

Frekvenční měniče ALLEN-BRADLEY, VACON a jiné Vám dodáme na klíč. Samozřejmostí je i servis frekvenčních měničů.

Allen-Bradley: Vysokonapěťový měnič frekvence - Allen-Bradley PowerFlex 6000

Logo - Allen-Bradley Allen-Bradley - Frekvencny menic

Vysokonapěťové měniče frekvence Allen-Bradley PowerFlex 6000 společnosti Rockwell Automation jsou měniče speciálně vyvinuty pro řízení otáček motorů čerpadel a ventilátorů. Vyznačují se snadnou instalací a jednoduchým uváděním do provozu. Měniče jsou řešeny jako kompaktní sestava vstupního „Multi-Level“ transformátoru, výkonových buněk a řídicího systému. Důmyslné mechanické provedení zajišťuje snadný přístup do každé části sestavy.

Použitím 36 pulzního usměrnění (6 kV) a 18 spínacích prvků (výkonových buněk) jsou jak vstupní, tak výstupní elektrické veličiny téměř sinusových průběhů a není vyžadováno použití filtrů jak na straně sítě, tak na straně motoru. Díky tomu nejsou kladeny zvláštní požadavky na kabeláž ani na zesílenou izolaci motoru. Bez dodatečných filtrů je možný provoz i se starými motory, které nejsou konstruovány pro provoz s měničem frekvence.

Allen-Bradley - Graf Allen-Bradley - Obrazok Allen-Bradley - Graf

Letmý start motoru
Měniče frekvence Allen-Bradley PowerFlex 6000 umožňují letmý start motoru. Motor je měničem „zachycen“ na svých otáčkách a pokračuje v chodu.

Automatický restart
Měniče frekvence Allen-Bradley PowerFlex 6000 umožňují automatický restart po krátkodobém výpadku napájecího napětí (v řádu jednotek sekund). Řídicí napájení je zálohováno vestavěnou UPS.

Kolísání napětí sítě
Měniče frekvence Allen-Bradley PowerFlex 6000 jsou odolné vůči kolísání sítě ±10 % Un dlouhodobě, krátkodobě pak -20 % Un po dobu 60 sekund.

Allen-Bradley - Displej

Dotykový ovládací panel
Pro uvádění do provozu, parametrizaci a monitoring jsou měniče frekvence Allen-Bradley PowerFlex 6000 vybaveny barevným grafickým dotykovým panelem s možností volby českého jazyka.

Automatický bypass výkonové buňky
V případě poruchy výkonové buňky pokračují měniče frekvence Allen-Bradley PowerFlex 6000 automaticky dále v činnosti se sníženým výkonem až do vhodné doby pro servisní zásah.

Přečtěte si o aplikaci frekvenčního měniče Allen-Bradley PowerFlex 6000 v Bani Nováky v realizaci naší sesterský společnosti Elmark Plus na Slovensku... (SK jazyk)

Technické parametry Hodnota
Jmenovité napájecí napětí 3 kV; 3,3 kV; 6 kV; 6,6 kV; 10 kV; 11 kV
Tolerance napájecího napětí ±10 % Un
Pokles napájecího napětí -20 % Un po dobu 60 sekund
Frekvence 50/60 Hz, ±5 %
Účiník >0,95
Celkové harmonické zkreslení napětí (THDu) <5 % (splňuje IEEE 519-1992, GB/T 14549-1993, EN 61000-2 / -3)
Vstupní impedance „Multi-Level“ izolační transformátor
Shoda s normami CE, IEC/EN 61800-3, IEC/EN 60204-1
Účinnost měniče frekvence >96.5 %
Úroveň hluku <80 dB
Výstupní napětí 0…3000 V; 0…3300 V; 0…6000 V; 0…6600 V; 0…10000 V
Součinnost s motory Asynchronní (indukční)
Přetížitelnost 120 % po dobu 1 minuty každých 10 minut
Konfigurace usměrňovače 18 pulzní (3 kV, 3,3 kV), 36 pulzní (6 kV, 6,6 kV), 54 pulzní (10 kV)
Konfigurace střídače Výkonové buňky, pulzní šířková modulace, U/f skalární řízení, vektorové řízení (k dispozici od konce roku 2016)
Polovodičové prvky Diody (usměrňovač), IGBT (střídač)
Výkonový rozsah 200 kW – 5 600 kW

VACON: Kompaktní měniče

Logo - Vacon

Kompaktní měniče jsou jednoduše použitelné pro všeobecné aplikace, jako jsou ventilátory, čerpadla, vzduchotechnické jednotky apod.  Jsou navržené s ohledem na rychlé a jednoduché uvedení do provozu. Tyto měniče jsou ideální volbou pro OEM zákazníky, kterým nabízí optimální standardní konfigurace, ale taktéž všestranné přizpůsobení specifickým potřebám zákazníka.

Vacon 10 Vacon 100 Vacon NXL
Foto - Vacon 10 Foto - Vacon 100 Foto - Vacon NXL
0,25 – 5,5 kW 1,1 – 30 kW 0,37 – 30 kW
Brožura .PDF Brožura .PDF Brožura .PDF
Vacon 10 – mimořádně kompaktní frekvenční měnič charakteristický výjimečnou flexibilitou k různým požadavkům zákazníka. Vacon 100 HVAC – (heating, ventilation, air-conditioning) měnič speciálně navržený pro aplikace do čerpadel, ventilátorů a kompresorů, které jsou součástí vzduchotechnických jednotek. Vacon NXL – kompaktní měnič pro průmyslové provozy a komunální objekty.

Víceúčelové měniče

Víceúčelové měniče Vacon jsou navržené pro nepřetržitý intenzivní provoz a poskytují širší možnosti nastavení a značnou flexibilitu. Vyznačují se různými stupni krytí pro každé prostředí, odolností a spolehlivostí v dlouhodobém provozu.

Vacon NXS Vacon NXS - samostatně stojící Vacon 50x
Foto - Vacon NXS Foto - Vacon NXS, Samostatne stojaci Foto - Vacon 50x
0,75 – 200 kW 200 – 560 kW 0.75 – 132 kW
Brožúra .PDF Brožúra .PDF Brožúra .PDF
Vacon NXS – výkonný měnič vhodný pro použití ve strojích (drtiče, dopravníky, kompresory, jeřáby…), budovách (výtahy, eskalátory …) a ve všech průmyslových odvětvích. Vacon 50x – představuje kombinaci výkonu a nejvyššího průmyslového krytí IP66, které je ideální pro použití v extrémních provozních podmínkách, kde by nečistota a vlhkost mohly vést k poškození měniče.

Průmyslové měniče

Průmyslové měniče Vacon poskytují nejvyšší stupeň spolehlivosti a disponují nejrozmanitějšími možnostmi využití za jakýchkoliv okolností po celou dobu životnosti systému stroje nebo technologie.

Vacon NXP - vzduchem chlazený Vacon NXP - kapalinou chlazený Vacon NXC - skříňový měnič
Foto - Vacon NXP, vzduchom chladený Foto - Vacon NXP, kvapalinou chladený Foto - Vacon NXC, skriňový
0,75 – 3250 kW 5,5 – 5300 kW 110 – 3250 kW
Brožura .PDF Brožura .PDF Brožura .PDF

Vzduchem chlazený Vacon NXP – nejmodernější frekvenční měnič určený pro nejrůznější aplikace, kde je požadovaná odolnost, dynamika a přesnost.

Kapalinou chlazený Vacon NXP – prostorově nejúspornější měnič, který se hodí do míst, kde je složité nebo drahé odvětrat vzduchem chlazený měnič. Pomocí tohoto měniče je možné dosáhnout až 70% úspory prostoru. Skříňový měnič Vacon NXC –měnič navržený pro nejnáročnější použití, kde se vyžaduje flexibilita, robustnost, kompaktnost a jednoduchá servisovatelnost.

Produkty se společnou jednosměrnou sběrnicí do 5,3 MW

Vzduchem chlazený Vodou chlazený
Foto - Vacon NXP, vzduchom chladený Foto - Vacon NXP, kvapalinou chladený
0,75 – 3250 kW 5,5 – 5300 kW
Brožura .PDF Brožura .PDF

Produkty pracující na společné DC sběrnici mají flexibilní architekturu obsahující usměrňovače, střídače a brzdné střídače, pomocí kterých je možné vyskládat libovolnou sestavu přesně dle požadavků zákazníka.  Tyto produkty se používají např. na řízení papírenských strojů nebo jako fotovoltaické invertory.

Manuály

Názov dokumentu Jazyk
Vacon 10 Machinery (stručná příručka) čeština
Vacon 10 Machinery (kompletní manuál) čeština
Vacon 20 (stručná příručka) slovenština
Vacon 100 HVAC (instalační manuál) slovenština
Vacon 100 HVAC (aplikační manuál) čeština
Vacon NXL (příručka) slovenština
Vacon NXL (aplikační manuál) slovenština
Vacon NXS/P (uživatelský manuál) slovenština
Vacon NXS/P (aplikační manuál) slovenština
Vacon NXP/C (uživatelský manuál) čeština
I/O rozšiřující karty angličtina

Všechny manuály k produktům Vacon nájdete tu.

Software ke stažení nájdete tu.